Strona główna » Artykuły » Sezon nad Odrą

Sezon nad Odrą

Data dodania: 11-12-2012



Sezon nad Odrą – Przemek Wamberski

 

Udając się nad rzekę o dużym nurcie w poszukiwaniu karpi musimy zdać sobie sprawę, że nie wypatrzymy ich wygrzewających się pod powierzchnią wody lub buszujących w roślinności (oprócz starorzeczy i rozlewisk). Ponieważ duże rzeki nie obfitują w roślinność wodną jak zbiorniki i tylko na niektórych odcinkach można podziwiać wodną roślinność. Karpie w Odrze łowię od kilkunastu lat z różnym skutkiem, ale te lata obserwacji i wniosków, nasuwają pewne spostrzeżenia a mianowicie, że karpie w tej rzece są wiecznymi podróżnikami Mają ulubione żerowiska, jak i zimowe ostoje, ale wiecznie szukają innych Przez okres wiosna-lato-jesień potrafią pokonywać kilku kilometrowe odcinki rzeki i tylko przegrody na rzece typu tamy, śluzy, progi wodne potrafią je zatrzymać na dłużej w danym odcinku rzeki.

 

WIOSNA to dla większości karpiarzy ogromna radość po zimowej przerwie, bez zasiadek karpiowych, aczkolwiek są tacy, którzy łowią przez okrągły rok. Końcem marca i początkiem kwietnia, ale tak naprawdę ciężko określić, kiedy ten sezon się rozpoczyna a wszystko uzależnione jest od temperatury, nasłonecznienia, po prostu od pogody. Gdy wiosna już na stałe zawita rozpoczynam wyprawy nad jedną z największych rzek Polski czyli Odrę, która króluje na moim obszarze zamieszkania. Odra czasem stwarza niemałe zagrożenia dla ludzi, w czasie zimowo wiosennych roztopów, ale ogólnie jest dziką i przyjazną rzeką.

 


Jeżeli chodzi o ryby to pokuszę się o stwierdzenie, że należy ona do bardzo rybnych rzek naszego kraju a jeżeli chodzi o populację karpia to liczebność tej ryby jest dobra jak na rzekę. Odra jest rzeką żeglugową a co za tym idzie trudnym łowiskiem, dla karpiarzy, z powodu dużych wahań wody jest wręcz kapryśna i uciążliwa. Na tych odcinkach, gdzie łowię są częste zmiany poziomu wody, nurt jest szubki i mocny i niesie różne zanieczyszczenia;( trawy, gałęzie i odpady, które człowiek bez zastanowienia wyrzuca do rzeki.).Wiosną po zimowych roztopach, gdy woda już się trochę ustabilizuje, szybko się natlenia i nabiera temperatury. A co za tym idzie wzrasta aktywność karpi po zimowej przerwie ten fakt trzeba wykorzystać jak najszybciej. Bo gdy robi się coraz cieplej a temperatura wody wzrasta i biała ryba zaczyna swoje gody (tarło) karpie znikają z łowisk, by objadać się ikrą buszując w tarliskach płoci, leszczy, i krąpi.

Wiosną szukam karpi na odcinkach, blisko połączeń ze starorzeczami, które łączą się z rzeką przez cały rok, na odcinkach rzeki przed jazami, śluzami, progami wodnymi, gdzie woda jest spokojniejsza i nurt mniej bystry.

Rzeka Odra w większości swojego biegu jest rzeką uregulowaną przez różne budowle hydrotechniczne oprócz: tam, jazów, progów, śluz już wymienionych są też typowe umocnienia brzegowe jak właśnie ostrogi, opaski. Zbudowane z faszyny i kamienia utrzymują nurt rzeki w korycie, co umożliwia żeglugę i co najważniejsze są wyśmienitym miejscem gdzie rozwija się życie wodne, a dla karpi jest to wiosenna stołówka. Takie ostrogi potocznie zwane przez wędkarzy główkami są wybudowane prostopadle lub pod kątem do nurtu głównego i na Odrze występują prawie na całej jej długości. Na takich właśnie odcinkach rzeki staram się łowić na wiosnę, zestawy kładę blisko brzegu przy betonowych umocnieniach, kamiennych i faszynowych ostrogach. Wiosna nad rzeką to czas poszukiwań i szybkich połowów, dlatego moje zasiadki w tym okresie są kilkugodzinne i ograniczają się do połowów w czasie dnia a w miarę coraz cieplejszych dni i nocy są one dłuższe.

W wytypowanych miejscach stosuje dwie strategie nęcenia, szybką punktową w czasie zasiadki, wraz z podaniem przynęty z zanętą wykorzystując worki, siatki rozpuszczalne PVA. Druga strategia to dłuższe nęcenie kilku dniowe, w małych dawkach codziennie ok.; 2-3kg a gdy robi się coraz cieplej i woda nabiera temperatury (13-15) stopni zwiększam ilość zanęty nawet trzy, cztero krotnie, ale za to robię przerwę w nęceniu jedno lub dwudniową.

Karpie w rzece po zimowej wegetacji chcą szybko odrobić stracone zasoby energetyczne, mają dobry apetyt, bo potrzebują jej więcej a niżeli w stałych zbiornikach. Dlatego do zanęcania używam dobrej jakości produktów  taką bazą jest Pellet Arctic Krill i pellet halibut do tego kulki o zdecydowanie mięsnej nucie zapachowej a zarazem bardzo dobrej jakości z serii Black Horse firmy Natural Bait,  Green Mussel GLM, Arctic Krill, Blue Squide.  Jednym słowem potocznie zwane przez karpiarzy „śmierdziuchy”, Gdy robi się coraz cieplej i intensywność ryb wzrasta podstawą zanęty staje się ziarno a dokładniej kukurydza, Bo nie tylko karpie są wygłodniałe po zimie, ale inne ryby w rzece (jaź, kleń, leszcz) a populacja tych ryb jest bardzo duża w Odrze.

LATO jest to okres najbardziej intensywnych brań karpi jak i amurów we wszystkich zbiornikach i rzekach. Rzeka Odra coraz bardziej słynie z karpi, ale oprócz cypraniusów występuje w niej bardzo duża populacja amura. Może nie spotkamy tu wielkich okazów jak w ciepłych wodach, ale połowić można obficie i skutecznie. W okresie letnim możemy łowić na całej długości rzeki, karpie i amury spotkamy prędzej czy później, począwszy od obszernych klatek z dużymi główkami do krótkich o większym nurcie a kończąc na prostym odcinku gdzie nurt jest najsilniejszy. We wszystkich tych trzech wariantach trzeba dokładnie rozpoznać odcinek i miejscówkę, w której będziemy łowić. Do tego trzeba się zaopatrzyć w dużą ilość jedzonka dla naszych rybek. Bo nęcenie odrzańskiej miejscówki w lecie wymaga dużej ilości zanęty by szybko ryby zwabić i zatrzymać A co najważniejsze przyzwyczaić do obfitej stołówki by regularnie ją odwiedzały. I podanie 20- 30kg zanęty ziarnistej (kukurydzy) jednorazowo nie będzie przesadą do tego dochodzi również kulka i pellet o słodkich nutach zapachowych, (rajski owoc, kukurydza, banan, truskawka) Oczywiście, czym dłuższy okres nęcenia tym lepiej dla nas i dla ryb, rybki sobie podjedzą i nabiorą ufności a my będziemy je regularnie łowić. W okresie letnim więcej poławianych jest amurów niż karpi i tylko nieznaczna różnica może czasem wystąpić w zależności od odcinka rzeki.




 

JESIEŃ to piękna pora roku i każdego sezonu karpiowego, a najgorsze to, że jest zwiastunem kończącego się sezonu dla nas karpiarzy. Zanim jednak zawieszę wędki na przysłowiowym kołku poświęcam ostatnie ciepłe tygodnie na zasiadkę, która może mnie obdarzyć ładnym rzecznym karpiem. Bo jesień to wzmożony okres żerowania właśnie tych największych okazów we wszystkich wodach.

 Jesień nad rzekę wkracza szybko i nieoczekiwanie. Po licznych opadach deszczu stan rzeki znacznie się podnosi dochodzi do częstych wahań stanu wody jest ona mętna i brudna, często niesie duże ilości traw, wszelkiej roślinności i śmiecia. Nie napawa to optymizmem do połowów i wędkowanie staje się uciążliwe. Mimo tego są dni, w których, można zorganizować jesienną wyprawę nad rzekę i nie zważając na te drobne mankamenty wyruszam na rzeczne karpie jesienią. Bo jesień to pora roku która wnosi dużo zmian w życiu  rzecznych karpi. Stają się wielkimi podróżnikami i poszukiwaczami odwiedzają rejony obfitujące w naturalne pożywienie (kolonie racicznic, małż i drobnych organizmów), które są ich głównym pożywieniem. Miejsca takie można odnaleźć w głębokich i zacisznych zatokach pomiędzy główkami z dala od silnego nurtu na głębokich odcinkach rzeki obfitujących w zwalone drzewa i karcze. Wracam na odcinki rzeki gdzie łowiłem wiosną, w miejscach gdzie rzeka łączy się z różnymi kanałami, rozlewiskami i starorzeczami ryby tu grupują się przed zimą szukając dobrego i zacisznego miejsca, aby przezimować. Karpie w rzece w tym okresie poza dogodnymi warunkami do szybkiego uzupełnienia swoich zasobów w białko i węglowodany szukają dobrych warunków do zimowania, by przetrwać ten ciężki okres w ciszy z dala od nurtu nie tracąc zbyt dużo energii, Dlatego część tych cwaniaków niepozornie wpływa w różne kanały, starorzecza, porty i zanim ulokują się na dobre w zimowiskach można przechytrzyć te wspaniałe i waleczne ryby.

 Każde połączenie z rzeką jest w tym okresie jednym z dobrych miejsc na zasiadkę gdyż nie tylko karpie grupują się w niewielkiej odległości, na danym odcinku rzeki, ale również inne gatunki ryby karpiowatych próbują wpłynąć na zimowisko by doczekać wiosny. Ryby wiedzą o nadchodzącej zimie, więc szukają zacisznych miejsc z obfitą stołówką. Przynęty, które okazały się hitem w zimniejszej wodzie to seria Black Horse Natural Bait, kulki haczykowe 4D Arctic Krill, 4D Mussel GLM, 4D Blue Squide jesienią i wiosną dawały pożądane efekty.

 Łowiąc w rzece o tej porze roku wymaga dobrego poznania danego odcinka rzeki, choć czasem przypadkowe wybranie miejsca może przynieść pożądany efekt w postaci ładnego rzecznego karpia. Łowienie rzecznych karpi wciąga nie tylko jesienią i wyprawy na łonie dzikiej natury są ekstra wyzwaniem.                      

                                                               

ZIMA to czas rozmyślań i analizowanie minionego sezonu a także przygotowanie do nadchodzącego. Poza czyszczeniem i konserwacją sprzętu, przeglądaniem notatek, wracaniem w pamięci do przeżyć z nad rzeki i mimo że moje wędki odpoczywają Ja nie daję za wygraną i dość często pojawiam się nad rzeką. Pakuje termos z kawą i kanapki i niczym spinningista, ale beż wędek za to z aparatem ruszam nad rzekę. Przemierzając dziesiątki kilometrów brzegiem rzeki poznaje nowe rejony i odcinki Odry. Woda w rzece o tej porze roku jest niska i odkrywa wiele swoich tajemnic, które wykorzystuje w sezonie. Można zaobserwować wiele zwalonych drzew, kryjówek, które są nie widoczne w ciepłych porach roku. Pamiętajmy, że to jest rzeka, która rządzi się swoimi prawami, kapryśna wręcz chimeryczna, każe się poznawać wciąż od nowa, i już myślimy, że ją poznaliśmy a ONA zaskakuje nas czymś nowym i niesamowitym.



 

Przemek Wamberski

 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Artykuły
Waluta
Cennik
Pobierz cennik HTMLPobierz cennik XLS
KATALOG 2024
RABATY
RABATY
od 600zł - 5%
od 1000zł - 10%
Dla Klientów
Zarejestrowanych
Nie dotyczą:
- produktów w promocji

 
INPOST Śledzenie Przesyłki
GLS Śledzenie Przesyłki
Systemy płatności
  • Przelewy24
GALERIA PAWEŁ SZEWC
alt
GALERIA MICHAŁ MAJOREK
alt
GALERIA PATRYK URBAN
alt
GALERIA ROBERT GOGOLA
GALERIA PRZEMEK WAMBERSKI
alt
GALERIA TOMEK SŁOWIŃSKI
alt
GALERIA ADAM GÓREŃCZYK
GALERIA JAKUB PELLOWSKI
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu